Конспект урока по английскому языку "Family" 4 класс

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА

4 класс

УМК “Enjoy English” 4  класс,

авторы УМК Биболетова М.З.

Тема  “Family”.

Конспект урока.

Учителя английского языка Морозовой М.А.

ГБОУ СОШ №338 г. Санкт-Петербург

Цель – развитие коммуникативной иноязычной компетенции учащихся в ситуации речевого общения по теме «Семья».

         Образовательные задачи:

1) активизировать изученную лексику по теме;

2) формировать навыки и умения в следующих видах речевой деятельности:

аудирование

говорение

чтение

         Развивающие задачи:

  1. развивать память, внимание, мышление;

  2. развивать познавательный интерес к учению и мотивацию к дальнейшему изучению английского языка.

         Воспитательные задачи:

  1. воспитывать культуру иноязычного общения;

  2. воспитывать чувство товарищества, умение работать сообща.

         Методы обучения: коммуникативный, игровой, переводной, метод погружения в языковую среду, методы самоконтроля и взаимоконтроля.

          Средства обучения: учебник, рабочая тетрадь, раздаточный материал.

         I. Организационный момент

          Good morning, boys and girls! I haven't seen you for agers. I’m very glad to see you again. Let’s start our lesson!

Could you tell me who is on duty today? What date is it today? Who is absent today?

          What can you say about today’s weather?

          Thank you, sit down.

          The theme of our today’s lesson is “The Family”.

          And our plan for the lesson is the following:

  1. to remember the words on our topic “Family”;

  2. to read and listen to the poem “What is a family?”;

  3. to revise the grammar rule;

  4. to compare the Past Simple and the Present Perfect Tenses;

  5. to do some exercises.

Is the task clear? (Yes, it is).

II. Фонетическая зарядка

Now look at the screen please. Here you can see some English words on our topic. At first listen to me carefully. I will read these words and you will repeat them after me. Ok? (Ok)

Let’s start! The first word is …

III. Проверка домашнего задания.

Now let’s check your homework!

Tell me please what was your hometask for today?

Are you ready? (Yes, we are).

Let’s listen to this poem once again all together. Ok?

(слушаем стихотворение Ex.18, p.128)

Now let’s repeat this poem, at first listen to me and then repeat after me.

(повторяем)

Ok! Who wants to be the first? ( … … )

Other pupils listen to … carefully and then you’ll correct her or his mistakes.

IV. Тренировка орфографических и лексических навыков.

I think you like to play different games. Let’s play with you now. The game is called “Find the words”. You will work in two groups. You will have the cards with the parts of words. The task for you is to make up the words on the topic “Family”. Is it clear? (Yes, it is).

Are you ready? (Yes, we are).

Let’s check!

(эталон на доске)

V. Актуализация лексики по теме. Составление монологического высказывания.

The next task for you is to answer my questions about your family.

Be active and speak loudly please.

  1. Have you got a sister?

  2. Is your sister younger than you?

  3. Have you got a brother?

  4. How many brothers have you got?

  5. Is your mother older than your father?

  6. How old is your sister?

  7. What is your sister’s name?

Now let’s listen to some stories about your family.

Who wants to tell us about your family?

VI. Физкультминутка для глаз. (Дети следят за предметами)

VII. Актуализация настоящего совершенного  и прошедшего неопределенного времени.

It’s time to work with grammar.  Look at the screen please. Here you can see the sentence.

Let’s read it and translate.

(My sister has already done her homework).

Найдите, пожалуйста, глагол в данном предложении. В каком времени стоит он? Какое слово является словом-спутником в этом предложении? Назовите, пожалуйста, форму образования данного времени.

Look at the other sentence. Now let’s read and translate.

(My sister did her homework yesterday at 6 oʼclock). 

Найдите, пожалуйста, глагол в данном предложении. В каком времени стоит он? Какое слово является словом-спутником в этом предложении? Назовите, пожалуйста, форму образования данного времени.

Now look at two sentences and tell me what the difference between these sentences is.

The following task for you is look at the screen and read these sentences one by one. Then you must say in what Tenses these sentences are.

(работаем с доской)

VIII. Закрепление грамматических навыков в устной речи.

Could you read some sentences from the following cards?

Open the brackets using the Present Perfect Tense and the Past Simple Tense and write down these sentences in your exercise-books.

And then you’ll check yourselves independent.

(работаем самостоятельно, затем проверяем).

IX. Итог урока.

That’s all for today. Our time is over. Tell me please children what have we done today on the lesson?

Ok! Right. Thank you for the lesson. Your marks are the following…

You may be free. Good - bye!




Нравится материал? Поддержи автора!

Ещё документы из категории английский язык:

X Код для использования на сайте:
Ширина блока px

Скопируйте этот код и вставьте себе на сайт

X

Чтобы скачать документ, порекомендуйте, пожалуйста, его своим друзьям в любой соц. сети.

После чего кнопка «СКАЧАТЬ» станет доступной!

Кнопочки находятся чуть ниже. Спасибо!

Кнопки:

Скачать документ