урок в 6 классе по теме «Путешествие и транспорт»

Негосударственное общеобразовательное учреждение

Средняя общеобразовательная школа «Лада»











Открытый урок в 6 классе

по теме:

«Путешествие и транспорт»







Учитель английского языка

НОУ СОШ «Лада»

Ильмендерова Светлана Анатольевна





2013-2014 учебный год

п. Приморский Ставропольского района Самарской области


ТЕМА: «Транспорт и путешествия»

Цели урока:

Образовательные:

  • активизация в речи лексических единиц по теме «Транспорт и путешествия»

  • развитие монологической и диалогической речи;

  • расширение словарного запаса и кругозора учащихся;

  • употребление форм прошедшего простого времени правильных глаголов

Развивающие:

  • развитие воображения, творческого мышления, языковой догадки;

  • развитие речевых способностей, умения логически мыслить;

  • развитие умения сравнивать, анализировать, воображать

Воспитательная:

  • воспитание у учащихся познавательного интереса к окружающему миру

  • формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре

Используемые технологии:

  • игровые технологии

  • здоровьесберегающие технологии

Оснащение:

  • доска, иллюстрации с изображением транспортных средств;

  • интерактивная доска, презеетация для интерактивной доски по теме «Транспорт»

  • компьютер, аудиозапись диалога " Adventure to Africa";

  • разрезные карточки с формами прошедшего времени правильных глаголов;

  • карточки для самостоятельной работы;

  • карточки с упражнениями к уроку;

Используемые технологии (приемы, методы и т.д.):

  • Опрос: индивидуальный, фронтальный;

  • Корректировка знаний и умений, уточнение и исправление ответов;

  • Работа в парах;

  • Выставление поурочного балла;

  • Беседа

  • Индивидуальная работа

  • Опережающее обучение

Тип урока: Урок изучения и первичного закрепления новых знаний

План урока:

  1. Организационный момент. Приветствие. Определение темы урока.

  2. Фонетическая зарядка.

  3. Разминка. Речевая зарядка.

  4. Основная часть урока.

1. Изучение лексики по теме «Транспорт».

2. Закрепление лексики по теме «Транспорт»

3. Употребление предлогов с видами транспорта.

4. Аудирование. Работа с диалогом «Adventure to Africa»

5. Введение новых глагольных форм прошедшего времени правильных глаголов.

6. Индивидуальная работа у интерактивной доски.

7. Работа в парах.

8. Самостоятельная работа.

  1. Подведение итогов. Рефлексия.


Ход урока.

1. Организационный момент. Приветствие. Определение темы урока.

T: Good morning, boys! I’m glad to see you. How are you today? Fine? It’s OK! What’s the date today? Who is absent? Boys, look at the blackboard. What can you see?

S: Transport.

T: You are right. These are different types of transport. How do you think what are we going to talk about?

S: Types of transport.

T: O.K. Today we are going to talk about transport and travelling.

2. Фонетическая зарядка.

T: Look at the smart board. Here you can see our topic. (слайд 1)

And now listen to the poem and say what sound do you hear?

Take a bus or take a train,

Take a boat or take a plane,

Take a taxi, take a car,

Maybe near or maybe far,

Take a rocket to the moon,

But be sure to come back soon.

Children’s answers.

Well, you are right.

Today, at our phonetic exercises we’ll remember how to pronounce the sounds [p] , [t] , [b], [r]

(Учитель рассказывает и показывает положение языка при произнесении данных звуков.)

Now look at the poem and read after me. (слайд 2)

T: Who wants to read the poem? (Несколько учеников читают стихотворение)

T: I like your reading very much!

3. Разминка. Речевая зарядка.

T: Do you like to travel? How often do you travel? Whom do you travel with? What countries do you like to travel? Were you at sea last summer?

Ответы детей.

4. Основная часть урока.

1. T: Today we’ll find out how people usually travel. Look at the smart board and repeat the words after me. (слайды 3 - 9)

2. T: I think the words aren’t difficult. To remember these words better let’s play your favorite game “Soccer”. To score a goal you must press the letter and guess the word. Lets start. (слайд 10)

Учащиеся по очереди выходят к интерактивной доске и угадывают зашифрованные слова.

Well done! You are very good footballers.

I am sure, you remembered all new words. Who wants to check your memory? O.K! S come up to the smart boat and match the words with the pictures of transport. Be attentive! There are extra words.

(слайд 11 ).

I like youк work. Sit down, please.

3. T: What type of transport do you like to travel?

Ответы детей.

T: As for me, I like to travel all types of transport. I like travelling by car, by plane, by bus and by boat.

Who heard, what preposition did I use?

Ответы детей.

T: You are right. With types of transport we use preposition by. The exception is the word combination on foot. (слайд 12 )

To check how did you remember the word and using the preposition let’s do ex.1. (приложение 1)

One of you come to the smart boat and do this task. (слайд 13) All the rest do it on your sheets of paper.

4. T: I suppose all of you like to travel very much. Now let’s listen to the dialogue «Adventure to Africa». After your listening answer my question: “What types of transport did you hear?”

T: Do you hear these words? What are they?

Ответы детей.

Listen to the dialogue one more time. During you listening do ex. 2. Your task is to circle the correct word. (приложение 1)

Let’s check your answers.

5. Look at this dialogue. (слайд 14). What new grammar form can you see? Name these words.

Ответы детей.

Your are right. At our lesson we are going to form past tense of irregular verbs. These words grammar form is named past participle. Look at the smart board. To form past participle of irregular verbs we add ending [-ed]. But this ending can render three sounds [d] , [t] , [id]. Look at the smart board. (слайд 15)

The teacher explains pronunciation of the ending [-ed].

6. Did you understand this? O.K. Let’s check. Deal out the verbs into three columns according the pronunciation of the ending [-ed]. (слайд 16)

7. Now check yourself. I’ll give 9 words each pair. Put them into three columns according their pronunciation. (приложение 2) Let’s check. Name the words with the sound [d] at the end. Name the words with the sound [t] at the end. Name the words with the sounds [id] at the end. Well done.

8. Was everything clear at the lesson? Which words did you remember? Let’s check. Solve the crossword puzzle and write the words into three columns. (приложение 3)

5. Подведение итогов. Рефлексия.

Thank you for the lesson. You were very active. Did you like our lesson? What did you like most of all? Let’s sum up. You worked hard and your marks are ...

At home, please learn the word “Transport” with the prepositions. Good bye!

Нравится материал? Поддержи автора!

Ещё документы из категории английский язык:

X Код для использования на сайте:
Ширина блока px

Скопируйте этот код и вставьте себе на сайт

X

Чтобы скачать документ, порекомендуйте, пожалуйста, его своим друзьям в любой соц. сети.

После чего кнопка «СКАЧАТЬ» станет доступной!

Кнопочки находятся чуть ниже. Спасибо!

Кнопки:

Скачать документ