Утворення СРСР. Входження УРСР до складу СРСР 10 клас
Тема уроку: Утворення СРСР. Входження УРСР до складу СРСР
Цілі уроку:
• ознайомити учнів з різними проектами утворення СРСР; з'ясувати, який із них найбільше відповідав інтересам України; розкрити роль Й.Сталіна, В.Леніна, Х.Раковського в утворенні СРСР;
розвивати навички групової роботи; формувати вміння аналізувати історичні явища, робити вмотивовані висновки;
виховувати почуття національної гідності.
Тип уроку — урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Форма уроку — урок-презентація.
Обладнання – Турченко Ф. Г. Новітня історія України. Ч. І. 1917-1945. 10 клас: Підруч. Для серед. заг. шк. – К.: Ґенеза, 2001.; політична карта світу; таблиці.
ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП УРОКУ
Схеми, навчальні картки.
Підготовка до уроку починається зазделегідь. Учні класу об'єднуються в три гетерогенні групи (група об'єднує учнів з різними рівнями навчальних можливостей). Кожна група отримує окреме завдання, яке необхідно виконати до початку уроку.
Завдання для першої групи
Ви — прихильники сталінського плану «автономізації». Учень-консультант вашої групи на уроці виконуватиме роль Й.Сталіна, а ви будете презентувати, переконувати, агітувати інших за «свій» план.
Для цього вам необхідно виконати такі дії:
прочитати параграф підручника і представити у вигляді схеми план «автономізації»;
ознайомитись із наведеними висловлюваннями і підготувати по одному запитанню іншим «політичним лідерам» (питання мають стосуватися їхніх проектів утворення СРСР);
3) підготувати 3-хвилинну презентацію вашого проекту, в якій висвітлити зміст проекту, його позитивні наслідки для України.
Завдання для другої групи
Ви — прихильники ленінського плану федерації. Учень-консультант вашої групи на уроці виконуватиме роль В.Леніна, а ваше завдання — презентувати, переконувати, агітувати інших за «свій» план.
Для цього вам необхідно виконати такі дії:
1) прочитати параграф підручника і представити у вигляді схеми план федерації;
п. 2), 3) — див. завдання для першої групи.
Завдання для третьої групи
Ви — прихильники позиції Х. Раковського. Учень-консультант вашої групи на уроці буде виконувати роль Х.Раковського, а ви презентуватимете, переконуватимете, агітуватимете інших за «свій» план.
Для цього вам необхідно виконати наступні дії:
1) прочитати параграф підручника і відобразити у вигляді схеми позицію Х.Раковського;
п. 2), 3) - див. завдання для першої групи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання та завдання учням
У чому проявилося загострення внутрішнього становища України в 1921 р.?
Що таке федерація, автономія? Чим відрізняються ці форми державного устрою?
Чим відрізняються ці форми державного устрою?
Опрацюйте текст додатка 1 і скажіть, які, на вашу думку, наслідки для України мав договір, укладений з Російською Федерацією 28 грудня 1920 р.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Учитель. Майже 88 років тому, 30 грудня 1922 р., постала держава, яка офіційно називалася Радянським Союзом. Іноземці й зарубіжні дипломати часто називали її Росією. Радянська імперія існувала у вигляді радянських республік, кожна з яких формально мала державний статус.
25 грудня 1991 року Михайло Горбачов склав із себе повноваження президента СРСР. Країна під назвою Союз Радянських Соціалістичних Республік перестала існувати. Між двома згаданими подіями пролягло повних 69 років, протягом яких Україна перебувала у складі цієї держави. Щоправда, жителі західних областей перебували в СРСР на 17 років, а закарпатці — на 23 роки менше.
За майже 17 років, що минули від серпня 1991-го, ми звикли жити у власній державі. Пропоную сьогодні на уроці ознайомитись із проектами створення СРСР, які були запропоновані різними представниками більшовицької партії в 1922 році, і дати відповідь на запитання: який проект був найкращим для нашої держави?
IV.СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Після закінчення громадянської війни Українська СРР та інші республіки, що утворилися після розпаду Російської імперії, були юридично незалежними, мали власні конституції, органи державної влади та управління, видавали республіканські закони, стежили за їх виконанням.
Але державний суверенітет УСРР був занадто обмежений, насамперед тому, що всі республіки мали спільне політичне керівництво у формі РКП(б). Уряди республік складалися із більшовиків, які виконували розпорядження з одного центру - ЦК РКП(б).
У ході громадянської війни Україна опинилася в повній залежності від російсько-більшовицького центру: у 1919 році був підписаний військовий договір між УСРР і РСФРР, згідно з яким утворювалося спільне військо, єдине військове керівництво, була сформована єдина фінансова система, керівництво промисловістю здійснювалося з єдиного центру - ВРНГ РСФРР. Україна помалу втрачала ознаки суверенної, незалежної держави.
По закінченні війни серед українських комуністів почало наростати невдоволення постійним втручанням російських чиновників у внутрішні справи країни. Щоб заспокоїти національні уряди та населення, російсько-більшовицький центр у 1922 році створив комісію з підготовки проекту рішення про відносини РСФРР з іншими республіками.
На той час різними представниками більшовицького керівництва було розроблено кілька проектів утворення нового об'єднання.
Уявімо, що ми перебуваємо на засіданні комісії 1922 року, яка має вибрати із запропонованих проектів створення СРСР один, найефективніший, такий, що задовольнить амбіції всіх республік.
Рольова гра «Найкращий проект»
Учитель. На нашому засіданні ми розглянемо три проекти створення майбутнього об'єднання республік. Прошу вас уважно слухати, ставити запитання, бо наприкінці засідання кожен із вас шляхом голосування повинен визначитися щодо того, який проект був найсприятливішим, найвигіднішим для нашої держави.
Слово надається першій групі.
Презентація першої групи
План «автономізації»
Учень. План «автономізації» був розроблений наркомом національних прав РСФРР Й.Сталіним.
Історична довідка. Йосип Сталін (Джугашвілі) народився в м. Горі (Грузія) в 1879 році. Член Російської соціал-демократичної робітничої партії з часу її утворення в 1898 році.
Більшовик з 1903 року. За революційну діяльність багато разів заарештовувався.
З 1922 р. — генеральний секретар ЦК партії. В 30— 40-ві роки XX ст. в СРСР було створено новий тоталітарний режим, в основі якого лежав культ особи Сталіна. Помер 5 березня 1953 року. Сталін був принциповим противником державного суверенітету радянських республік, відвертим централістом і ворогом усього національного.
Учень демонструє схему 1 «План «автономізації» і коментує її..
План «автономізації» передбачав утворення РСФРР, яка об'єднувала б усі народи колишньої імперії на правах автономії. Це означало, що Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка має поглинути неросійські республіки, запропонувавши їм культурну автономію.
Учень. Аргументуючи позицію більшості членів московського керівництва, Й.Сталін 22 вересня звернувся до В.Леніна (який тоді перебував на лікуванні в Горках) з листом цілком відвертого змісту: «За чотири роки громадянської війни, коли ми внаслідок інтервенції змушені були демонструвати лібералізм Москви в національному питанні, ми встигли виховати серед комуністів, всупереч своєму бажанню, справжніх і послідовних соціал-незалежників, які вимагають справжньої незалежності в усіх смислах і розцінюють втручання Цека РКП як обман і лицемірність з боку Москви. Ми переживаємо таку смугу розвитку, коли форма., закон, конституція не можуть бути ігноровані, коли молоде покоління комуністів на околицях гру в незалежність відмовляється розуміти як гру, вперто приймаючи слова про незалежність за чисту монету і так само вперто вимагаючи від нас проведення в життя букви конституції незалежних республік».
Сталін не сумнівався у мотивах небажання периферійних компартійно-радянських керівників знижувати статус своїх республік до автономного. Але тенденція розглядати декларовані конституціями права народів як щось серйозне загрожувала, на його думку, державній безпеці схвалила розроблений Й.Сталіним проект резолюції «Про відносини РСФРР з незалежними республіками», який передбачав входження останніх до складу Росії на правах автономій. Однак виступ Х.Раковського проти цього плану змусив В.Леніна зберегти національну державність. «Важливо, — наголошував він, — щоб ми не давали поживи «незалежним», не знищували їх незалежності, а створювали ще новий поверх, федерацію рівноправних республік».
Учень. Отже, прихильники плану «автономізації» під тиском В.І.Леніна відмовилися від своїх поглядів. Така зміна поглядів відбулася спокійно, без помітного опору. Члени ЦК добре розуміли, що формальне проголошення «рівноправності» республік у новому державному утворенні мало що змінить, поки залишатиметься єдиною, унітарною, централізованою правляча для всіх цих республік партія — РКП(б).
Презентація другої групи
План «федерації»
Учень. Ми вважаємо, що план «федерації» найкращий, тому що при такому об'єднанні всі республіки залишаються вільними, незалежними одна від одної. Він був розроблений і запропонований В.І.Леніним.
Історична довідка. Володимир Ілліч Ленін (Ульянов) — (1870—1924 рр,), Народився у м. Симбірську 22 квітня 1870 р. Засновник більшовицької партії, теоретик марксизму. Ідеолог комунізму. 25 жовтня 1917 року очолив збройне повстання в Петрограді. Від І з'їзду рад 1917 року керував Радою народних комісарів. 1919 року — засновник Комінтернаціоналу. З 1922 року в результаті тяжкої хвороби відійшов від керівництва партією. Помер 21 січня 1924 року.
Учень. Суть плану Леніна полягала в тому, щоб усі радянські республіки (серед них і Російська Федерація), увійшли на рівних правах у нове державне об'єднання — Союз Радянських Соціалістичних Республік Європи і Азії. У такій назві жевріла похована під стінами Варшави у 1920 р. надія на те, що червона кіннота досягне берегів Атлантики і південних морів. Жовтневий (1922 р.) пленум ЦК РКП(б) прийняв запропоновану В.Леніним формулу державотворення. Була за-тверджена конституційна комісій у складі Й.Сталіна (голова), М. Калініиа, Л.Каменева, Г.П'ятакова, Х.Раковського Г.Чичеріна, а також представників від незалежних республік (голова уряду УРСР Х.Раковський позиціонувався у ній як представник Центрального комітету РКП(б), членом якого був).
Учень пропонує всім розглянути план «федерації»
Федерація — це форма державного устрою, за якої частини федерації користуються певною самостійністю і правом виходу зі складу цієї федерації.
Комісія розробила концепцію відносин між урядами створюваного Союзу і колишніх незалежних республік. Утворювалися народні комісаріати трьох типів: злиті, об'єднані й самостійні. Злиті наркомати з «безроздільною владою» мали діяти на всій території Союзу, незважаючи на адміністративні кордони між республіками. Об'єднані наркомати відрізнялися від злитих тільки тим, що підпорядковані московській колегії республіканські підрозділи зберігали назву наркоматів. Статус самостійних управлінських ланок мали лише шість наркоматів: юстиції, внутрішніх справ, землеробства, освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення..
Учень. Характерно, що цей план передбачав за кожною союзною республікою право вільного виходу із Союзу. Своєрідною компенсацією втрати національними радянськими республіками самостійного статусу мало стати прирівняння їх у правах до Російської Федерації. Створювалася нова держава — федерація «другого рівня», до якої радянські федерації «першого рівня» (Російська та Закавказька), інші незалежні республіки входили на рівнонравних засадах. Щоб національні республіки почувались вільно в єдиній багатонаціональній державі, було вирішено внести до Конституції СРСР і конституцій союзних республік спеціальну статтю з проголошенням можливості виходу із союзу в будь-який момент для кожної республіки.
Власне, на цих умовах 30 грудня 1922 року і був створений Радянський Союз. Ніхто з вищого керівництва, включно з генеральним секретарем ЦК РКП(б) Й.Сталіним та наркомом у справах національностей РСФРР, не заперечував тих високих прав, то були надані союзним республікам. Прий маючи Конституцію СРСР 1536 року, И.Сталін залишив у ній статгю про можливість виходу із Союзу. Отже, його згода на це у 1922 році була цілком добровільною. Презентація третьої групи Позиція Х.Раковського
Учень. Голова РНК УСРР Х.Раковський мав власний погляд на те, як мають об'єднуватися республіки.
Історична довідка. Християн Георгійович Раковський народився 13 серпня 1873 р. в болгарському гірському містечку} Котел. Лише п'ять років його життя безпосередньо пов'язані З Україною. З них чотири з половиною він очолював уряд УСРР — саме тоді, коли посада голови уряду в комиартійно-радянській ієрархії була найвищою.
Великим лихом для українського народу обернувся неврожай 1921 р. у південних губерніях. Щоб викачати з УСРР якнайбільше хліба, керівники центру розпорядилися замовчувати голод. Збіжжя примусово вилучали навіть у голодуючих селян. Запаси продовольства, заготовлені на Правобережжі й Лівобережжі, Вивозили до «червоних столиць», а південні губернії республіки залишалися без хліба. Співробітників Американської адміністрації допомоги (АРА) не пускали в Україну, яка не вважалася голодуючим регіоном.
Х.Раковський намагався протестувати, але дістав догану по партійній лінії. Лише коли в Україні почалися масові голодні смерті, центр зняв інформаційну блокаду. Голова уряду радянської України негайно уклав з АРА угоду, яка врятувала сотні тисяч селян.
Становище Х.Раковського в Україні було міцним, доки в центральному керівництві державної патії кіл подій визначали В. Ленін і Л.Троцький. Коли ж В. Ленін через хворобу почав відходити від справ, а в політбюро ЦК РКП(б) сформувалася спрямована проти Л.Троцького «трійка» в особі Й.Сталіна, Г.Зінов'єва і Л.Каменева, Х.Раковський втратив підтримку у вищих ешалонах влади. У 1922—1923 роках він розпочав боротьбу не на життя, а на смерть з наркомом у справах національностей РСФРР і генеральним секретарем ЦК РКП(б) Й.Сталіним.
Учень. Предметом боротьби став адміністративно-політичний устрій радянської федерації. У 1922 р., скориставшись короткочасним відходом В.Леніна від справ внаслідок хвороби, Й.Сталін зробив спробу ліквідувати незалежний статус національних республік втягнути їх у кордони Російської Федерації. Та протести Х. Раковського (якого підтримав В.Ленін після одужання) зробили своє: Радянський і. було утворено як федерацію формально рівноправних республік.
X Раковський висловлювався також за переведення наркоматів закордонних справ і зовнішньої торгівлі з категорії загальносоюзних у союзно-республіканські, за більш чітке визнання прав та інтересів союзних республік. Керівна «трійка» в політбюро ЦК РКП(б) зробила відповідні «оргвисновки». Х.Раковського відкликали з України і перевели на дипломатичну роботу. 31 грудня 1936 року. Християна Георгійовича заарештували. Він проходив у сфабрикованій справі так званого антирадянського правотроцькістського блоку разом з М.Бухаріннм, О.Риковим та іншими керівними діячами партії. 65-рїчного хворого Х.Раковського засудили до 20 років ув'язнення.
11 вересня 1941 р. під час наближення гітлерівців до Орла всіх політичних в'язнів місцевої тюрми розстріляли. Серед них був і Християн Раковський, третій голова уряду радянської України, людина унікальної долі.
Учитель. Ми прослухали з вами презентації планів проектів утворення СРСР. Я гадаю, у вас виникли питання до їх «авторів". Ви зараз матимете можливість протягом хвилини ставити запитання кожному з «авторів» проектів.
Кожна група протягом хвилини ставить запитання учням, які грають ролі 11.Сталіна, В.Леніна, Х.Раковського.
Приблизна тематика запитань
Й. Сталіну
• На підтримку яких сил у національних республіках Ви розраховували, пропонуючи свій план «автономізації»?
В.Леніну
• Пропонуючи створення «двоповерхової федерації», чи усвідомлювали Ви її декларативну цінність?
X. Раковському
•Чому Ви, відчуваючи, як московське керівництвоо бмежує суверенітет республіки, не виступили з пропозицією створення комуністичної партії України?
Учитель. У грудні 1922 року процес юридичного оформлення СРСР вступив у завершальну фазу. І з'їзд СРСР відбувся 30 грудня 1922 року. З доповіддю про декларацію і договір про утворення СРСР виступив Й.Сталін. Так було утворено Союз Радянських Соціалістичних Республік, до складу якого ввійшли Російська Федерація. Українська СРР. Білоруська СРР, Закавказька Федерація (створена у березі 1922 р. з трьох закавказьких республік: Грузії, Вірменії, Азербайджану).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. У кожного з вас на парті є три картки різних кольорів. Кожній картці відповідає одне з трьох тверджень, написаних на дошці: червоній — «Я підтримую проект плану «автономізації»: синій-«Я підтримую проект плану «федерації»:; жовтій — «Я підтримую позицію Х.Раковського». Прошу вас обрати картку, колір якої відповідає твердженню, що його ви підтримуєте.
Учитель прикріплює вибрані учнями картки на «дерево рішень». Пропонує кільком учням обґрунтувати свою позицію, зробити висновки.
VI ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ
Домашнє завдання
• Опрацювати параграф 43 підручника
Нравится материал? Поддержи автора!
Ещё документы из категории история:
Чтобы скачать документ, порекомендуйте, пожалуйста, его своим друзьям в любой соц. сети.
После чего кнопка «СКАЧАТЬ» станет доступной!
Кнопочки находятся чуть ниже. Спасибо!
Кнопки:
Скачать документ